Agroturystyka Bory Tucholskie Jaroch Świekatowo
o nas
Świekatowo
Bory Tucholskie
Warto zobaczyć
Atrakcje
Cennik
Galeria
Kontakt
Bory Tucholskie
Bory Tucholskie to jeden wielki rezerwat przyrody. Dwie piękne rzeki, Brda i Wda, nie obejmują oczywiście całego obszaru Borów Tucholskich, wydzielają jednak z nich najbardziej atrakcyjny teren, a same stanowią najwygodniejsze i najczęściej odwiedzane miejsca turystyczne.
Obszar leśny Borów Tucholskich nie jest jednolity. Tu zostały jeszcze szczątki dawnej puszczy pomorskiej, większość jednak, to bór sosnowy. Pomiędzy sosnowymi drzewami można znaleźć okazy flory pradawnej - brzozę karłowatą, brekinię czy cis. Tu jednostajność urozmaica dąb, buk, grab oraz większa liczba liściastego starodrzewu

Fauna
W tym leśnym świecie gdzie kiedyś panował tur, niedźwiedź i wilk, dziś tylko spotkamy drobniejszą zwierzynę. Największa ozdobą borowiaskiej fauny są: dzik, lis, daniel, jeleń, tchórz, z ptactwa głuszce, czapla i czarny bocian.

Łabędź

Cisy Staropolskie
Największą osobliwością Borów Tucholskich jest rezerwat cisów w nadleśnictwie Wierzchlas blisko Błądzimia. Ten rezerwat to szczątek dawnej puszczy pomorskiej, 37ha cisowego reliktu leśnego, tysiące osobliwego i dziwnego drzewa, które się tu już nie odradza. Najstarsze z cisów, zwane Chrobrym, pamięta jeszcze czasy wielkiego króla, któremu imię zawdzięcza. Rezerwat ten osi pełną nazwę - Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Uczczono w ten sposób pamięć wielkiego malarza, dla którego ten zakątek Borów Tucholskich był źródłem wielu natchnień.


Bory Tucholskie to kraina z pozoru jednostajna ale w rzeczywistości kryjąca wiele uroków i wielce urozmaicona. Więc zapraszamy do odwiedzin Borów Tucholskich, bo tutaj każda pora roku ma inną paletę barw. Najlepiej znajomość z Borami rozpocząć po przez kajakową wędrówkę Brdą, o której mówi się, że jest najpiękniejszą kajakową rzeką w Europie.

Agroturystyka Jaroch
ul. Bohaterów Września 25
86-182 Świekatowo

tel.: 052 332 20 23
mobile: 699 365 557
Agroturystyka Bory Tucholskie - Świekatowo Realizacja: upweb.pl